Adını Ford’un efsanevi F Serisinden alan ve boyutları, yüksek konfor düzeyi ve dayanıklılığıyla fark yaratan Yeni F-MAX, yollara çıktı. ‘2019 Uluslararası Senenin Kamyonu’ (International Truck Of the Year – ITOY) ödülüne layık görülerek mühim bir başarıya imza atan Yeni Ford Trucks F-MAX, güç, verimlilik, teknoloji ve konforu bir arada sunuyor.

Yeni F-MAX ile ağır ticari segmentinde yeni standartlar belirlediklerini ifade eden Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Türkiye’de sıfırdan geliştirip ürettiğimiz yeni çekicimizin dünya prömiyerini, geçen ay Hannover Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda gerçekleştirdik. Dünyanın en prestijli ticari araç fuarlarından önde gelen Hannover’de, Yeni F-MAX, ‘2019 Uluslararası Yılın Kamyonu’ ödülünü alarak uluslararası pazarlara başarıya ulaşmış bir giriş yapmış oldu ve büyük bir ilgiyle karşılandı. Bu saygı duyulan ödülün bizlere yaşattığı gurur ve mutlulukla yeni çekicimizi, bugün Türkiye yollarına çıkarıyoruz. Yeni Ford Trucks F-MAX’in, Türkiye’nin üretim, ticaret ve ihracat potansiyeline yeni bir güç katarak ekonomiye katkı sağlaması bizim için ayrı bir gurur olacak” dedi.

Ford Trucks’ın büyümesi yolunda, 2010 senesinde alınan stratejik kararlarla beraber mühim adımlar atıldığını belirten Turfan sözlerine şu şekilde devam etti: “Alt yapımız ve global yapılanmamız, F-MAX’in uluslararası pazarlara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazır. Türkiye’de tamamen ağır ticari araçlara hususi ve son derece çağdaş bayi yapılanmamızı 30 plaza ile tamamladık. Uluslararası pazarlarda büyümemizi Orta Doğu, Afrika, Rusya ve Türkî Cumhuriyetlerin arkasından, Orta ve Doğu Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz bayi açılışlarıyla sürdürdük. Bugün itibarıyla 33 ülkede etkinlik gösteriyoruz. 2018 sonu itibarıyla 41, 2020 sonu itibarıyla da 51 ülkede var olmayı hedefliyoruz. 55 senelik üretim gücümüzün ve mühendislik kabiliyetlerimizin ulaşmış olduğu noktayı ortaya koyan F-MAX, uluslararası pazarlardaki büyümemize ivme kazandıracak.”

Dört kıtada 11 ülkede kontrol edildi

Ford’un konfor, güç, verimlilik ve teknoloji ilkeleri çerçevesinde geliştirilen Yeni Ford F-MAX’ın, tasarım, verimlilik ve kullanılabilirlik açısından en iyiyi garanti etmesi için her parçası ve detayı tekrar tekrar incelendi. F-MAX, beş senelik bir süreçte 500 mühendis tarafınca tasarlandı, geliştirildi ve kontrol edildi. Dört kıtada 11 ülkede gerçekleştirilen testlerde 233 prototip kullanıldı. Bu süreçte 15.500 saat laboratuvar testleri ve 5 milyon kilometre yol testi gerçekleştirildi.

2.5 metre genişliğindeki kabiniyle maksimum konfor

F-MAX, çağdaş tasarımı ve sürücü odaklı yaklaşımının yanı sıra 2.5 metre genişliğindeki kabiniyle konfor ve lüks sunuyor. Kokpit seçimi konsolun tasarımı, tüm fonksiyonlara kolayca erişilebilmesini sağlıyor. Sürüş deneyiminin keyfini arttırmak için entegre edilen en minik detaylarla beraber kabinde ferah bir ortam sağlanıyor.

F-MAX, tüm bu özellikleri, tabandan tavana 2160 mm yükseklik yaratan düz zemini ve 260 mm’lik koltuk hareket alanı ile sağlıyor. F-MAX ek olarak, patentli uçak tipi geniş depolama kapasitesi ve 90 aşama katlanabilir üst yatağıyla bu iki fonksiyonu aynı anda sektörde ilk kez sunarak sürücülere rahatlık sunuyor.

Kabin içi sessizliğinde sınıfının en iyisi

Yeni F-MAX’in fren hissi bir otomobilinkini aratmıyor. Sınıfının en iyisi NVH (Gürültü, Titreşim özelliği) ve gene sınıfının en iyisi kabin rijitliği, düşük motor sesi düzeyi ve ses emici detaylar iç mekânda sessizlik sunuyor.

Yeni F-MAX, geniş ve kolay erişilebilir depolama alanları barındırıyor. Uçak tipi yatak üstü depolama, aracın her iki tarafında geniş üst depolama ve dış depolama alanları kolayca kullanılabiliyor ve temizlenebiliyor. F-MAX, üç kademeli kapı açılma açısı ve kabine kolay giriş – çıkış sağlayan ergonomisi ile liderler içinde kendine yer buluyor. Tam sızdırmaz ve su/toz geçirmez basamak kapağı, kabin içine ulaşan alanın da temiz ve kuru kalmasını sağlayarak sürücülerin kendilerini evlerine adım atıyor gibi hissetmeleri için tasarlandı. Ön ızgarada bulunan katlanabilir inovatif ve ergonomik basamak tasarımı yardımıyla ön camın her noktasına kolaylıkla erişilebiliyor.

Yatak alanından ve sürücü bölmesinden erişilebilen iç aydınlatma düğmeleri, otomatik iklim denetim sistemleri ve direksiyon ayar özellikleri, kabin içinde konfor sunuyor. Tercihe bağlı sunulan mini buzdolabı ve kahve makinesi, sürücülerin konforunu artırıyor. F-MAX’ın soğuk kış koşullarına hazırlıklı olması için, -40 dereceye varan koşullarda testler yapılmış oldu.

F-MAX ek olarak 90 derece katlanabilir üst yatak, eğimli baş çerçeveli alt yatak, konforlu ve geniş şilteler ve yatak alanında uzaktan kumanda ünitesiyle sürücülerin mola esnasında dinlenmesine yardımcı oluyor. F-MAX’ın sürücü koltuğu da maksimum konfor sunuyor. 260 mm ayar aralığı, üstün kaliteli, nefes alabilen kumaşı ve ergonomik tasarımıyla, sınıfının en iyisi bu koltuk yoldayken optimal bel desteği sağlıyor.

Düşük sahip olma maliyetleri ile güç ve verimlilik sunuyor

İşletme maliyeti, yeni F-MAX için kilit bir unsur olarak öne çıkıyor. F-MAX, üç alanda işletme maliyetini iyileştiriyor. Üretim ve ürün geliştirme, artırılan dikey entegrasyon ile beraber Ford Trucks’a maliyet temeli açısından rekabetçi bir avantaj sağlıyor.

Yeni F-MAX, 500PS gücü, 2500Nm Tork kapasitesi ve 400 kW motor freni gücü ile yüksek performanslı bir motor içeriyor. Üstün aerodinamik, aktarma sistemi kalibrasyonu ve teknik özellikler, yakıt tüketimi açısından muhteşem performans ile önceki modellere nazaran %6’lık iyileştirme sağlıyor. Teknik özellikler içinde E-APU teknolojisi, Eco-roll fonksiyonu ve predictive hız kontrolü (Max Cruise) de bulunuyor. Bakım maliyetlerinin %7’ye varan oranda azaltılması ve 120.000 km bakım aralıkları ile hem düşük işletme maliyeti sağlıyor hem de kullanıcının aracı daha verimli kullanabilmesine olanak sağlanıyor. Lastik basınç ve ısı göstergesi ile lastik sıcaklığı ve basınç dengesi denetim edilerek minimum yakıt tüketimi ve güvenli sürüş desteği sağlanıyor. F-MAX’ın Ecotorq motoru, her türlü yol koşulunda maksimum performans ve minimum yakıt tüketimi sunuyor. 2019 yılının ikinci yarısında devreye alınması ihtiyaç duyulan regülatif Euro 6D emisyon seviyesi ise lansman itibarıyla devreye alınarak daha düşük emisyon seviyesi sunuyor.

12-vitesli ZF otomatik şanzıman ile Eco-Mode ve Power-Mode benzer biçimde değişik sürüş modları yakıt tüketimini optimize ediyor. Yeni F-MAX, değişken geometrili bir turbo şarj, su pompası ve değişik çalışma hızlarına haiz kompresör, 400 kW motor fren gücü ve isteğe bağlı intarder ile toplamda 1000 KW frenleme gücü ile de öne çıkıyor.

Çığır açan en ileri teknoloji ile donatıldı

Ford Trucks, yeni F-MAX ile çığır açan ve pek çok avantaja haiz olan “ConnecTruck” teknolojisini sunuyor. Bu sayede uzaktan tanı ve kablosuz yazılım güncelleme kullanılarak vasıta uzaktan izlenebiliyor. Özel topografik harita, F-MAX’ın yol koşullarını analiz edebilmesi anlamına geliyor ve aracın optimum hızlarda yol almasını, böylece yakıt tüketimini %4’e kadar azaltmasını sağlıyor. FMS Entegrasyonu ise ConnecTruck Modülü ve Ford Trucks bulutunun üçüncü taraf filo yönetim sistemlerinin seçili vasıta verilerine erişmek için bir veri ağ geçidi olarak hareket etmesini sağlıyor.

F-MAX, Adaptif Hız Kontrolü, hız tolerans seçenekli Predictive Hız Kontrolü (Max Cruise), Gelişmiş Acil Fren Sistemi, Yokuş Kalkış Desteği, Şerit Takip Uyarısı, Adaptif Hız Sınırlayıcı Aygıt ve Elektronik Denge Kontrolü benzer biçimde özellikler yardımıyla optimum yakıt tüketimi ve güvenli sürüş sunuyor.

Renkli 8 inç TFT renkli gösterge ekranı; lastik basıncı ve ısı durumundan sürücü değerlendirme fonksiyonlarına kadar her şeyin aynı ekranda görüntülenmesini sağlıyor. Deri direksiyon simidindeki denetim düğmeleri, sürücünün ekranlar içinde gezinmesini kolaylaştırıyor. Kamyona hususi olarak entegre edilen navigasyon, web bağlantısı ve Apple CarPlay uygulaması ile Bluetooth bağlantısı şeklinde fonksiyonlar 7.2 inç LCD multimedya yumuşak dokunmatik ekranın içinde sunuluyor.

F-MAX’ın görkemli far tasarımı, yolu daha parlak bir halde aydınlatırken hiçbir şeyin sürücünün görüş alanından kaçmamasını sağlıyor. Cazip tasarımlı manevra destek aydınlatması, LED gündüz farları ve opsiyonel LED, aracın aydınlatma özelliklerini daha da geliştiriyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin