Ford Trucks tarafınca desteklenen ralli ekibi VDR Truck Racing, Dakar 2019 Rallisi’nde ilk kez Ford Trucks kamyonları ile yarışacak. Ford Otosan mühendislerinin dünyanın en zorlu yarışı için tasarladığı iki hususi prototip Ford Trucks kamyonu, Dakar 2009 yarışının birincileri Yves Rutten ve Peter Van Delm kullanacak.

Dünyanın en zorlu off-road maratonu olan Dakar Rallisi’nin 2019 edisyonu için geri sayım başladı. Güney ABD’da, Peru’nun Lima kentinde 6 – 17 Ocak 2019 tarihleri içinde düzenlenecek maratonda Ford Trucks’ın desteklediği Belçikalı VDR Truck Racing (VDR Kamyon Yarış Ekibi) de yarışacak. Dakar 2009 yarışının birincileri Yves Rutten ve Peter Van Delm’i bir araya getiren ekip, bu yıl ilk kez Ford Trucks kamyonları ile rakiplerine karşı mücadele verecek.

Türkiye’de Ford Otosan, Belçika’da ise VDR Truck Racing, dünyanın en zorlu yarışına katılacak 2 prototip yarış kamyonunu geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Ford Trucks’ın Dakar 2019’a göndermiş olduğu araçlar Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’nin yardımıyla tasarlandı, prototip olarak yarış parçaları ile Belçika’da VDR Racing atölyesinde yapılmış oldu. Sonrasında Ford Trucks mühendisleri ve VDR Truck Racing teknik ekibinin iş birliği ile montajı tamamlanan kamyonlar, gerçek ralli koşullarında kontrol edilerek dünyanın en zorlu yarışına hazırlandı.

“Ford Trucks olarak, dünya genelinde motor sporlarını destekliyoruz”

Ford Trucks’ın global çapta motor sporlarına destek bulunduğunu belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Uluslararası ağır ticari vasıta pazarında en büyük üreticilerden önde gelen Ford Trucks olarak, 60 yıla varan kamyon üretim tecrübemizi pazarın gereksinimlerini karşılayan ürün geliştirme becerimizle birleştiriyoruz. Orta Doğu, Afrika, Rusya ve Türkî Cumhuriyetlerin peşinden Orta ve Doğu Avrupa’da büyümemizi devam ettirirken internasyonal bir marka olarak bir taraftan da motor sporlarına yatırım yapıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda VDR Truck Racing’e 2016 yılından bu yana verdiğimiz desteği bu yıl, yeni bir iş birliği ile ileriye taşıdık. Bu iş birliği kapsamında Türkiye’de tasarlayıp ürettiğimiz Ford Trucks kamyonlarımız, ilk kez Dakar Rallisi’nde yarışacak. Maratonun gerçekleşeceği koşullarda teste tabi tuttuğumuz araçlarımızın dayanıklılık ve gücü ile Dakar yarışında başarıya ulaşmış olacağına inanıyoruz. VDR Truck Racing şeklinde şampiyon sürücülere haiz, dünya genelinde başarıya ulaşmış bir ekip ile iş birliği yapmaktan oldukça mutluyuz. Ford Trucks’a güvenerek araçlarımızı dünyanın en zorlu yarışında kullanmak için bizimle iş birliğine imza atan VDR Truck Racing’e başarılar diliyoruz.” dedi.

Ford Trucks, yarış kamyonları haricinde, iki pilot, 4 destek pilot ve 8 kişilik teknik ekipten oluşan VDR Truck Racing’e, Dakar çöllerinde gereksinim duyulabilecek tüm ekipmanı sağlıyor. Başarıya ulaşmış ekibe ek olarak Ford Trucks’ın sunmuş olduğu bir servis aracı da eşlik edecek.

Güney ABD’da 41. kez düzenlenecek Dakar Rallisi, bu yıl önceki yıllardan değişik olarak yalnız Peru’da gerçekleşecek. Yarışçılar 6 Ocak 2019 tarihinde seremonik olarak verilen startla 11 gün sürecek rallinin açılışını yapacaklar. Lima kentinden başlamış olacak 10 etaplık ralli, Peru Çölleri çevresinde dolanan güzergâhın tamamlanmasıyla 17 Ocak’ta gene Lima’da son bulacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin